SON EKLENENLER

BİRTEK-SEN’den Bangladeşli tekstil işçileriyle dayanışma açıklaması

BİRTEK-SEN’den Bangladeşli tekstil işçileriyle dayanışma açıklaması: Geleceği kurmanın yolunu sınıf kardeşlerimiz gösteriyor
20 Kasım 2023 15:16

Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) Bangladeş’te on binlerce tekstil işçisinin haftalardır sürdürdüğü ve şu ana kadar 4 işçinin polis tarafından öldürüldüğü eylem ve grevlere dair yaptığı açıklamada Bangladeşli tekstil işçileriyle dayanışma içinde olduğunu vurguladı.

BİRTEK-SEN tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Hazır giyim üretiminin en büyük ikinci ülkesi olan Bangladeş’te ekim ayından bu yana işçiler, insanca yaşamaya yetecek bir ücret talebiyle direniyor. Uluslararası tekstil ve hazır giyim tekellerinin ucuz köle cenneti haline getirdiği ülkelerden Bangladeş’te yüz binlerce işçi bu vahşi kölelik düzenine isyan ediyor. Başta tekstil ve hazır giyim olmak üzere, uluslararası tekellerin hakim olduğu ve adına tedarik zinciri denen, milyonlarca kadın, erkek ve çocuk işçinin ellerine ve ayaklarına vurulmuş prangalara geçirilmiş olan bu vahşi sömürü ve kölelik zincirini çatırdatan Bangladeşli tekstil işçisi kardeşlerimizin mücadelesini selamlıyoruz” denildi.

2018’den bu yana Bangladeş para birimiyle 8 bin 300 Taka, (74 dolar) olan asgari ücretin, artan yaşam maliyetleri nedeniyle işçileri açlığa sürüklediği belirtilen açıklamada “4 milyon hazır giyim işçisinin bulunduğu ve Levi’s, Zara, H&M gibi markalara üretim yapılan Bangladeş’te 23 Ekim’den bu yana işçiler, 23 bin Taka (208 dolar) için grev, eylem, gösteri düzenliyor. Hakkını arayan işçilere polisin saldırılarıyla şimdiye kadar 4 işçi yaşamını yitirdi. Bangladeş’teki sınıf kardeşlerimizin verdiği onurlu mücadelenin yanındayız. Bangladeşli işçilerinin verdiği mücadele Türkiye’deki biz işçilere de örnek olmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

"KÖLELİK KOŞULLARI TÜRKİYE’DE DE BİR TEHDİT"

Bangladeş işçilerinin bugün isyan ettiği kölelik koşullarının Türkiyeli işçilerin de adım adım mahkum edilmek istendiği koşullarla aynı olduğu belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Üretimini ucuz emek sömürüsü üzerine kuran büyük firmalar, tekstil tekelleri, tedarik zincirini bir taraftan Türkiye’nin de içinde bulunduğu, işçiliğin ucuz olduğu ülkelere kaydırırken, diğer taraftan da bu ülkelerin işçilerini de en düşük ücretlerle, en vahşi kölelik koşullarında yarışa ve rekabete sürüklüyor. Ülkemizde de aynı uluslararası markalara üretim yapan fabrikalarda açlık sınırın dahi altında olan asgari ücretle çalıştırılan tekstil işçileri, ‘Daha fazlasını isterseniz, müşterilerimiz işçiliğin çok daha ucuz olduğu Bangladeş gibi ülkelere kaydırır, işsiz kalırsınız’ diye tehdit ediliyor. Farklı ülkelerdeki on milyonlarca işçiyi, kölelik koşullarında sınıf kardeşleriyle ölümüne rekabete zorlayan bu sömürü düzeneğinin bir ucunda uluslararası tekeller ve onların yerli tedarikçisi ve taşeronu olan tekstil patronları yer alırken, diğer ucunda ise bu tekellerin ve yerli tekstil patronlarının hizmetinde olan yerli iktidarlar bulunmaktadır.”

“KADER OTRAKLIĞIMIZ VAR”

“Bu kapitalist sömürü cenderesinin içinde, üretim emeğin daha ucuz olduğu başka bir ülkeye kaymasın diye köleliğe boyun eğmenin, böyle insanlık dışı bir rekabete zorlanmanın sonu olmadığını Bangladeş’te yaşananlar ve Bangladeşli sınıf kardeşlerimizin isyanı bir kez daha göstermiştir. Türkiye’den Bangladeş’e, emperyalist tekellerin ve onların yerli işbirlikçi iktidarlarının ucuz iş gücü cenneti haline getirdiği bütün ülkelerde yaşayan ve aynı sınıftan işçilerin kurtuluşunun, daha düşük ücretle ucuz kölelik yarışında değil, ülke sınırlarını aşan enternasyonal birliğini ve dayanışmasını büyütmekte olduğu bir kere daha görülmüştür” denilen açıklama şöyle devam etti: “Bangladeş’te dört kişilik bir ailenin yaşam maliyeti 51 bin taka iken, işçilerin eline 8 bin 300 taka geçmekte. Türkiye’de de milyonlarca işçi, yoksulluk sınırının dörtte biri olan asgari ücret ile çalışmakta. Bangladeş’in hazır giyim patronları yılda yaklaşık 50 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, dört milyon işçinin yıllık ücreti toplam 3.5 milyar dolara denk geliyor. Türkiye’de de her ay sanayi patronları ihracat rekorları kırıp, kârlarını katlarken, işçiler ay sonunu nasıl getireceğinin derdine düşmüş durumda. Türkiye’de de her eylemde işçilerin karşısına dikilen polis, Bangladeş’te 4 işçiyi öldürdü. 4 işçi, hakları ve onuru için direnirken öldürüldü.”

Bangladeş işçileri ile Türkiye işçilerinin kader ortağı olduğu vurgulanan açıklamada, “Yaşadıklarımız, patronların pervasız tutumu, açlığa ve yoksulluğa sürüklenmemiz, bir avuç patron milyarların içinde yüzerken çocuğumuzun eğitim ve sağlık ihtiyacını bile karşılayamayışımız... Türkiye ve Bangladeş işçileri her gün, her saat, her dakika aynı şeyleri yaşamaktadır. Kaderimizi, bir avuç patronun iki dudağının arasından kendi ellerimize almanın yolunu Bangladeş işçileri gösteriyor. Bangladeş işçilerin isyanı, dünya işçi sınıfına ekmeğini ve geleceğini kurtarmanın yolunun sınıf mücadelesinin büyütmekten geçtiğini bir kez daha gösteriyor. BİRTEK-SEN olarak başta iş kolumuzdaki işçiler olmak üzere Türkiyeli işçiler adına Bangladeşli tekstil işçilerinin onurlu mücadelesinin selamlıyoruz” denildi.

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER