SON EKLENENLER

CHP’li Kara: ASM grup elemanlarının ne iş güvencesi ne iş tanımı var

Aile Sağlığı Merkezlerinin işleyişine dair açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara"ASM grup elemanlarının ne iş güvencesi ne iş tanımı var" dedi.
25 Eylül 2023 14:47

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan grup elemanlarının sorunları hakkında açıklama yaptı.

Daha önce Aile Sağlığı Merkezlerinin(ASM) işleyişine dair iktidara çağrı yaptığını hatırlatan Nermin Yıldırım Kara, “Ancak, aile hekimlerinin yanı sıra Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki grup elemanlarının da birçok sorunu var. Sorunlar çözülmedikçe birbirini tetikler hale geliyor ve daha büyük sorunları beraberinde getiriyor. Bilindiği üzere, aile hekimlerinin temelde iki kalem geliri bulunuyor. Birincisi hak edişleri, diğeri ise cari gider ödemeleri. ASM giderleri ve personellerin maaşları bu cari gider ödemeleri kısmından karşılanıyor. Buradaki ödenek artışı memur zammı ekseninde yapılıyor. Yani memuru, emekliyi ezdirirken aynı oranda bu merkezlerde de sorunlara sebep oluyor” dedi.

“BÖYLE GİDERSE HALK SAĞLIĞI DA TEHDİT ALTINA GİRER”

Enflasyonun günden güne arttığını belirten Kara, “Teknolojik ürünler için maliyetler rekor seviyelere geldi. Bunun karşısında, daha önce de uyardığımız gibi, hekimler bütçelerini ayarlamak için grup elemanlarının işine son veriyor. Her gün işten çıkarılma korkusu ile yaşayan bir hemşire bir acil tıp teknisyeni olduğunuzu düşünün. Bu endişe ve korkudan dolayı sırf o işte kalabilmek adına unvanınızın dışında işleri de yapmaya başlıyorsunuz. Şimdi işsiz kalan birçok grup elemanı var. Bu insanların işlerinde tecrübeli olduğunu ve yıllarca emek verdiğini görüyoruz. Böyle giderse halk sağlığı da tehdit altına girer. Siz tecrübeli insanlarınızı bu alanın dışına itiyor ve yoksulluğa mahkûm ediyorsunuz. İktidar, baştan düzenlemeyi doğru yapmadığı için yine bir alandaki herkesi mağdur edebilme kabiliyetini burada da gösteriyor” diye konuştu.

“YASAL BİR DÜZENLEME YAPILMASI GEREKLİDİR”

Çalışma saati üzerinden yapılan sözleşmeler karşısında grup elemanlarının emeklerinin karşılığını alamadığını söyleyen Kara şöyle devam etti: “Yemek ve mola vakitleri düşürülüyor, alması gerekenden çok daha düşük bir maaş alıyor. Burada yasal bir düzenleme yapılması gereklidir. Yine işten çıkartılmaları halinde tazminat konusunda sorunları mevcut, kıdem tazminatı alamamaktalar. Lakin buradaki daha da önemli sorun aile hekimi ve kadrolu sağlık çalışanlarına gelen tıbbi malzemelerin grup elemanlarına da sağlanmıyor oluşudur. Özellikle pandemi döneminde bunun sıkıntısını çokça yaşadıklarını biliyoruz. Maske, koruyucu ekipman gibi malzemeler kendilerine sağlanmadığını defalarca beyan ettiler.”

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER