SON EKLENENLER

DİSK'ten 12 Aralık'ta "Artık yeter geçinmek istiyoruz" mitingi

DİSK, 12 Aralık'ta İstanbul Kartal Meydanı'nda yapacakları mitinge çağrı yaptı: Artık geçinmek istiyoruz.
06 Aralık 2021 16:58

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) düzenlediği basın toplantısında 12 Aralık'ta İstanbul Kartal Meydanı'nda yapacakları mitinge çağrı yaptı.

Basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu "Artık geçinmek istiyoruz" sloganıyla bir araya geleceklerini belirterek "Demokrasinin hukukun adaletin egemen olduğu emeğin Türkiye'si için omuz omuza" dedi.

"12 ARALIK'TA KARTAL MEYDANI'NDA"

Asgari ücretin bu dönem her dönemkinden daha önemli olduğunu vurgulayan Arzu Çerkezoğlu, "Asgari ücret bugün Türkiye'de sembolik bir ücret olmaktan çıkıp ortalama bir ücret haline gelmiş vaziyette. Bu yüzden asgari ücretin net 5 bin 200 lira olması gerekmektedir" dedi.

Asgari ücret tespit komisyonunda yer almalarına rağmen işyerlerinde ve sokaklarda basın açıklamalarıyla taleplerini dillendirdiklerini söyleyen Çerkezoğlu, "Bize yaşatılmaya çalışılan karakışı işçi baharına çevirmek için, asgari ücretin en az 5 bin 200 lira olması için, asgari ücret ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadarından vergi alınmaması için, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi için, sendikalaşma grev gibi tüm hak arama yollarının önündeki engellerin kaldırılması için 12 Aralık Pazar günü saat 14.00'te Kartal Meydanı'nda buluşuyoruz" diye konuştu.

"TOPLUMSAL KUVVETİN OLUŞTURULMASI ÖNEMLİ"

Yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çerkezoğlu, "Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in asgari ücret belirlenirken planladıkları ortak işler var mı?" sorusuna, "Önceki yıllarda da 3 konferans ortak açıklamalar yapmıştık bu yıl da aynısını gerçekleştirdik, farklı yerlerde okundu bu açıklamalar. DİSK olarak ortak eylem ve etkinlikleri önemsiyoruz ancak asgari ücret süreci bu yıl her zamankinden biraz daha hızlı işletiliyor. Hem çalışma bakanlığı hem de masada bulunan Türk-İş açısından böyle bir durumun söz konusu olduğunu görüyoruz. Biz ise aceleye gerek olmadığını düşünüyoruz. Masadaki asgari ücret talebinin arkasında bir toplumsal kuvvetin oluşturulması da önemlidir. Biz DİSK olarak 12 Aralık'ta yapacağımız mitingle de bu talepleri büyütmeyi amaçlıyoruz" dedi. 

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER