SON EKLENENLER

İşçiler vergi dilimi altında eziliyor

İşçi ve emekçilerin ağustos ayından itibaren yüzde 27'lik üçüncü vergi dilimine girmesiyle vergi meselesi yeniden tartışılır oldu.
22 Kasım 2022 15:08

Gelir vergisinde artan oran, işçi ve emekçilerin ücret ve maaşlarını eritti. İşçi ve emekçilerin ağustos ayından itibaren yüzde 27'lik üçüncü vergi dilimine girmesiyle vergi meselesi yeniden tartışılır oldu. Ocak ayında 637 lira vergi ödeyen bir emekçi, eylül ayında 2 bin 342 lira vergi ödüyor. Bu ekonomik koşullarda geçinmekte zorlanan işçi ve emekçiler vergi dilimi altında eziliyor.

Konuyla ilgili gazetemize konuşan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No'lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, "İşçiler vergi dilimi altında eziliyor" dedi.

İşçilerin yılbaşında almış oldukları ücreti mart ayından itibaren alamadıklarını söyleyen Aydın, "Yıl sonu geldiğinde ise işçilerin gelirlerinin yüzde 35'i gelir vergisine, yüzde 15'i de SGK'ya kesildiği zaman toplamda gelirin yüzde 50'si vergi olarak kesiliyor. Biz de sendika olarak uzun süredir bu konuyu gündeme getiriyoruz, çeşitli eylem ve etkinlikler de gerçekleştirdik. Ancak son dönemde asgari ücretin artışından sonra gelirin 32 bin liradan sonra vergi dilimi aralıklarının arttırılmaması tepkiye neden oldu. Biz de Birleşik Metal-İş Sendikası olarak bu konuyu gündemimize aldık. Bu konuyu sendikaların, siyasi partilerin gündemine de sokmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"TÜRK-İŞ VE HAK-İŞ DE GÜNDEME GETİRMELİ"

"Gebze Sendikalar Birliği'nin gündemine de bunu getirdik" diyen Aydın, "EYT ile ilgili de mücadele Gebze'den başladı sayılır. Burada yapılan etkinliklere de sendika olarak destek verdik. Konunun uzmanlarının katıldığı iki büyük panel düzenledik, yapılan mitinglere destek verdik. Vergi konusuna da böyle bakmak gerekiyor, biz kıvılcımı Gebze'den başlatacağız. Önümüzdeki dönem daha kitlesel hale gelecek. Konfederasyonların ve siyasi partilerin gündemine getirirsek işçilerin üzerindeki bu ağır vergi dilimlerini kaldıracağımıza eminim. Türk-İş ve Hak-İş'in de işin içine girmesi, gündeme getirmesi gerekiyor" diye konuştu.

"Vergide adalet istiyoruz" başlığıyla panel düzenleyeceklerini hatırlatan Aydın, "Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No'lu Şube olarak çağrı yapıyoruz; işçiler, üyelerimiz vergi dilimi altında ezilirken bu konunun gündeme getirilmesine inandık. Ekonomist, gazeteci Emin Çapa'nın katılacağı bir panel düzenliyoruz. 22 Kasım Salı günü, saat 17.00'de Gebze Kent Meydanında bulunan Kardelen Nikah Salonunda yapacağımız panele başta Gebze kamuoyu olmak üzere bütün işçi sınıfını davet ediyoruz" dedi.

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER