SON EKLENENLER

OMÜ işçileri 28 Kasım’da greve çıkacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçileri sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine grev oylamasına gitti. OMÜ işçilerinin yüzde 82’si greve “Evet” dedi. OMÜ işçileri 28 Kasım’da greve çıkacak.
23 Kasım 2022 13:12

Türk-İş’e bağlı Tez-Koop-İş Samsun Şubesi üyesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi işçileri toplu sözleşme görüşmelerinde patronun yüzde 5’lik zam dayatmasına karşı grev oylamasına gitti. OMÜ Atatürk Kongre Kültür Merkezinde kurulan sandıklarda toplam 532 oy kullanıldı. Greve çıkma kararının oylandığı sandıklarda 438 “Evet” oyu çıkarken, 94 “Hayır” oyu çıktı. 28 Kasım Pazartesi gününe kadar uzlaşma sağlanmaması halinde OMÜ işçileri greve çıkacak.

“SÜRECİ TEMSİLCİLER VE İŞÇİLERLE YÜRÜTECEĞİZ”

Sandıkların kurulduğu OMÜ Atatürk Kongre Kültür Merkezinde Tez-Koop-İş Samsun Şubesi yöneticileri açıklama yaptı. Tez-Koop-İş Samsun Şube Başkanı Tarık Sayın işçilere yüzde 5 zam teklif edildiğini söyleyerek, “Burada hem yüzde 5’lik zamma karşı hem de çalışma ve yaşam koşullarımızın iyileştirilmesi için bir yola çıkmış bulunduk. Bu yolculukta, işçi arkadaşlarımızın iradesi bugün sandığa yansıdı” dedi. Ondokuz Mayıs Üniversitesindeki daire başkanlarının süreci buraya getirdiğini söyleyen Sayın, “28 Kasım greve çıkmak için son tarihimiz, eğer bu süre zarfında herhangi bir gelişme olmazsa 28 Kasım’da grev e çıkacağız. Üniversitede tüm işyerlerinde iş bırakacağız. Grevin daha etkin bir şekilde ilerleyebilmesi için gerekli çalışmalarımızı, temsilci ve işçi arkadaşlarımızla yürüteceğiz. Bugün burada sandıktan bu sonucu ortaya koyan tüm emekçi kardeşlerime bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İŞÇİLER İRADELERİNİ GÖSTERDİ”

30 Haziran’da biten toplu sözleşmeleri ile ilgili görüşmeler yaptıklarını ancak olumlu sonuç alamadıklarını söyleyen Tez-Koop-İş Samsun Şube Sekreteri Buket Özden, “4 aylık bir eylem süreciyle yönetimden çok fazla, olumlu yanıt alamadık. Bugün yapılan grev oylamasında işçi arkadaşlarımızdan yüzde 82 evet oyuyla iradelerini gösterdiler. Oylamayı tamamladık. Bu çıkan oylama sonucunun tüm işçi arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Yüzde 5’lik zam teklifini kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen işyeri temsilcisi Burak Can, “Bu süreçte de bir uzlaşmaya varamayacağımızı anlayınca da sözleşmemizle alakalı eylem kararı aldık. Bununla alakalı 7 tane basın açıklamasında bulunduk. Daha sonrasında bu süreçlerde bir uzlaşma sağlanması noktasında eylemlerimize ara verdik. Eylemlerimizin bir durma değil de bunun tamamen, bir anlaşma sağlanma, görüşme sağlanması için adım olarak gördük. Ama bu görüşmelerden de üniversite yönetimi ve genel merkezimiz, şubemiz herhangi bir sonuca varamayınca OMÜ işçileri bu sürecin grevle sonuçlanacağına inandıkları için, grev kararı aldı. Genel merkezimiz de bu noktada bir grev kararı gerçekleştirdi. Daha sonrasında da süreçle alakalı grev oylaması tarihi imzalar toplandı.  Grev askılarımızı astık. Grev oylaması tarihi belirledik. Grev oylamasını gerçekleştirdik. Bugünde OMÜ işçilerinin kararı, iradesi ortaya konulmuştur. Gerçekten de OMÜ işçileri haklarını alma noktasında sonuna kadar mücadele edeceklerini bütün herkese bütün kamuoyuna göstermişlerdir. Çıkan sonucunda OMÜ işçilerine üniversitemize, sendikamıza, herkese, tüm emekçilere hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu. 

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER