SON EKLENENLER

Emekliler buluşması sonuç bildirgesi: Emeklilikte adalet, insanca yaşam istiyoruz

DİSK'in Emekliler Buluşması’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede emeklilikte insanca bir yaşamın hak olduğu vurgulandı.
26 Eylül 2023 13:51

DİSK’in çağrısıyla 24 Eylül Pazar günü İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenlenen ‘Emekliler Buluşması’nın sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede emeklilikte insanca bir yaşamın hak olduğu vurgulandı.

Türkiye’de 10.7 milyonu emekli aylığı alan olmak üzere, dul ve yetim aylığı alanlarla birlikte 15.2 milyonu aşkın emekli ve hak sahibi olduğu belirtilen bildirgede, “2008 yılında kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilik koşulları zorlaştırıldı” dendi. AKP iktidarının orta vadeli programla (OVP) emeklilikte adaletsizliğin devam edeceğini ve emeklilik sistemini özelleştireceğini açıkça dile getirdiği vurgulanan bildirgede, “İkinci basamak emeklilik sistemine dönüşecek tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) hedefi hem kıdem tazminatı hem de sosyal güvenlik sistemi için büyük bir tehlike olarak durmaktadır. İkinci basamak emeklilik sistemi, mevcut kamusal emeklilik sisteminin daha da kötüleşmesi anlamına gelmektedir. İkinci basamak emeklilik sistemi yerine emekli aylıkları acilen iyileştirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

“ACİLEN ADIM ATILMALI”

Milyonlarca emeklinin ise asgari ücretin altında aylığa mahkum edildiğine dikkat çekilen bildirgede, emekliler için atılması gereken adımlar şöyle sıralandı:

En düşük emekli aylığı, en az asgari ücrete yükseltilmelidir. Bu tutar emeklilerin kök aylığı kabul edilmelidir. Emekli aylıkları arasındaki dengesizliğin giderilmesi için intibak düzenlemesi yapılmalıdır. Emekli aylıklarının bağlanmasında 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere var olan üç ayrı sistemden doğan farklar ve dengesizlikler giderilmelidir. Aylık bağlama oranları eski düzeyine yükseltilmeli ve kapsamlı intibak düzenlemesi ile emekli aylıkları arasındaki eşitsizlik giderilmelidir.

Emeklilik yaşı konusunda adalet ve denge sağlanmalıdır. Emeklilikte adil bir kademeli geçiş sistemi uygulanmalıdır.

Yılda iki kez verilen emekli bayram ikramiyeleri en az asgari ücret kadar olmak üzere artırılmalıdır.

Emekli ile dul ve yetim aylıkları belirlenirken emekliler söz ve karar sahibi olmalıdır.

Hükümet emekli sendikalarını kapatma girişimlerinden vazgeçmelidir.

EVRENSEL

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER