SON EKLENENLER

Öğretmen Ataması Sadece Kadrolu Olarak Yapılmalı

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Mehmet Alper Öğretici Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada ''Ücretli, geçici, sözleşmeli ayrımı kaldırılmalı; öğretmenler odasında sadece KADROLU öğretmenler yer almalıdır.'' dedi.
23 Kasım 2022 19:35

ÖĞRETİCİ Açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını kabul ettiği (24 Kasım 1928) tarihi öğretmenler günü olarak kutlamak, 1981 yılından beri resmileşmiştir. Bu yıldan başlayarak “kutlandığımız” süre içinde mesleki itibarımız sürekli erozyona uğratılmıştır.

Yılda bir kez “hatırlandığımız, kutsallaştırıldığımız’ bu özel gün, aslında mesleğimizin öneminin, meslek onurunun, her geçen gün tırpanlanan özlük haklarının tartışılacağı ve aynı zamanda çözüm üretileceği bir fırsat günüdür.

Bu sorunları görmezden gelerek 24 Kasım’ı çiçekle kutlayıp geçiştirmek, göstermelik öğretmenin değerini anlatır cümleler kurmak, ‘hakkınız ödenmez’ deyip ödememek mesleğimize yapılacak en büyük kötülüktür. Öğretmenler 24 Kasım’da göstermelik kutlamalar değil, sorunlarının çözülmesini istiyor.

Adı Öğretmenlik Meslek Kanunu olan ancak içeriğinin meslek kanunu ile alakası olmayan düzenleme ile birlikte öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleği iken tekrar uzman ve başöğretmen olarak ayrıştırılmıştır. Anadolu Eğitim Sendikası olarak taslak TBMM’ye gelmeden önce de, taslak TBMM’de görüşülürken de, sonrasında da bunun doğru olmadığını defaatle dile getirmiştik.

Öğretmenler arasında farklılık oluşturacak, öğrenci ve veliler arasında dahi ayrıma neden olacak bu düzenlemeyi kabul etmek mümkün değildir. Öğretmenler Günü’nde öğretmenleri onure etmek gerekirken tam tersine küçük düşüren bu uygulama öğretmene verilmeyen değerin bir göstergesi olarak tarihte yerini alacaktır.

Kamuda neredeyse en düşük maaşı alan, istisnasız hepsi yoksulluk sınırının yarısının dahi altında kalan öğretmenler yoksulluk sınırının üstünde, insanca yaşanacak bir ücret istiyorlar. Bu nedenledir ki bu özel günde sevgi, saygı sözcükleri değil; bu temel sorunlarımızı ortadan kaldıracak adımlar beklemek hakkımız.

100 binden fazla öğretmen açığı varken, bir milyona yaklaşan atama bekleyen öğretmen sayısı kabul edilemez. Açığı kapatacak öğretmen atamaları en kısa sürede yapılmalı, eğitim fakültelerinin kontenjanları ihtiyaç dengesi ile uyumlu olarak azaltılmalıdır.

Ücretli, geçici, sözleşmeli ayrımı kaldırılmalı; öğretmenler odasında sadece KADROLU öğretmenler yer almalıdır.

Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor, başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, kaybettiğimiz tüm öğretmenlerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.

Değerimiz aldığımız maaşa, biçilen değere denk sanılmasın. Biz sizi yetiştirenleriz. Günümüz kutlu olsun…

Mehmet Alper ÖĞRETİCİ AES Genel Başkanı

SENDİKA BÜLTENİ

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER