SON EKLENENLER

Yalçın: Ek Zam Konusunda İstişare Mekanizması İşletilmeliydi

Ulaştırma Memur-Sen 7. Olağan Genel Kurulu Ankara’da gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Memur-Sen Genel Başkan Ali Yalçın, ek zam konusunda istişare mekanizmasının işletilmediğini hatırlattı, fiyatların artmaya, sabit gelirlinin alım gücünün düşmeye devam ettiğini belirtti.
20 Ocak 2022 14:56

Ulaştırma Memur-Sen 7. Olağan Genel Kurulu’na Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın yanı sıra Memur-Sen Genel Başkan Yardımcıları, komisyon başkanları, Ak Parti Milletvekili Mustafa Yel, İsmail Emrah Karayel, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Ulaştırma Memur-Sen üyeleri katıldı.

Yalçın: Ek Zam Konusunda İstişare Mekanizması İşletilmeliydi

Yalçın, genel kurulda yaptığı konuşmada Türkiye’nin küresel gelişmelerden etkilendiğini, Eylül ayından itibaren gıda başta olmak üzere enerji, kira, ulaşım ve temel tüketim maddelerindeki fiyat artışlarının sabit gelirlilerin alım gücünü olumsuz etkilediğini söyledi. Kamu görevlilerinin alım gücünün yükseltilmesi talebiyle yürüttükleri mücadeleye dikkat çeken Yalçın, “Biz diyoruz ki, ekonomik çözümlemeler sadece sermaye kesimine dönük olmamalı. Bilakis, ekonomik sistemin temel yapısı, yeniden dağıtım ilkesi çerçevesinde, emek kesimidir. Ekonomi sadece finans üzerinden okunamaz. Ekonomi politikaları bilakis üretim ve dağıtım konusunu merkeze alarak şekillendirilmelidir. Yani reel ekonomi merkeze alınmalı, finansal denge de bu çerçevede oturtulmalı” şeklinde konuştu.

Yalçın, ek zam konusunda emek tarafının görüşlerinin tam olarak rakamlara yansımadığını dile getirdi, istişare mekanizmasının eksik bırakıldığı eleştirisinde bulundu. Döviz kurlarındaki düşüşün fiyatlara yansımadığını belirten Yalçın, “Marketlerde fiyatlar el yakıyor, enerji ve petrol fiyatları konusunda bırakın indirimi, yükselişler devam ediyor. Stokçulukla ilgili bazı tedbirler var. Fakat bu tedbirlerden istenilen sonuçlar alınamıyor. Kısmi de olsa fiyat istikrarına rağmen, stokçular bir şekilde boşluk buluyorlar. Dolayısıyla sabit gelirlilerin alım gücü, yine erimeye devam ediyor. İşte bütün bunların önüne geçmek için ‘istişare mekanizmasını’ güçlü bir şekilde işletmek gerekiyor. Bir meseleyi konunun taraflarıyla istişare etmeden halletmeye çalışmak bazı zaafların, hatta istismarların kapısını aralıyor” ifadelerini kullandı.

“Mücadelemiz Ücret Sendikacılığından İbaret Değildir”

Memur-Sen’in sendikal anlayışında mali ve sosyal haklarla ilgili çalışmalar yapmak, kazanımlar üretmek ve bordrolardaki rakamları yükseltmekle sınırlı olmadığına dikkat çeken Yalçın “Çalıştığımız, hizmet ürettiğimiz alanın, yürüttüğümüz kamu hizmetinin çerçevesiyle ilgili değerlendirmeler, eleştiriler, öneriler, teklif ve tepkiler üretmek de var. Sendikacılığın sadece üye kaydederek yapılmayacağını, toplu sözleme imzalamakla sınırlı kalamayacağını, mali ve sosyal hakları artırmanın, çalışma şartlarını insan onuruna, saygın iş anlayışına uygun hale getirmenin yeterli olmayacağını çok iyi biliyoruz. Bizi diğerlerinden ayıran başka bir husus daha var: Biz bütün mazlumların, bütün ezilenlerin ve nihayet dünya ölçeğindeki emek kesimlerinin da yanındayız. Biz, dünyanın farklı ülkelerinde yaşananları, denge değişimlerini, nimet-külfet dengesinin küresel boyuttaki vahametini takip etmek durumundayız” diye konuştu.

Yalçın: Ulaştırma Memur-Sen Bir Simgedir, Duruştur

Yalçın, Ulaştırma Memur-Sen’in havacılık tazminatındaki kazanımı ve TCDD’nin özelleştirmesine karşı kararlı bir sendikal duruş sergilediğini kaydetti, “Biz Ulaştırma Memur-Sen’imizi değerlerinden zerre taviz vermeden gece gündüz verdiği mücadeleden biliriz. Havacılık tazminatı kazanımının elde edilmesi sürecinde yaşananları yakından bilen, bir sendikacı olarak diyorum ki; sendika nasıl hak kazanır bir incelesinler. TCDD’nin özelleştirilmesine ilişkin estirilen rüzgâra karşı hakikati, gerçeği ve yılmadan usanmadan doğruyu dile getirme azmi gösteren Ulaştırma Memur-Sen, bu vasfıyla bir simgedir, bir duruştur” ifadelerini kullandı.

Sendikacılığın işverene karşı dirençli olmayı, birlikte mücadele etmek noktasında bilinçli ve istekli olmayı gerektirdiğini vurgulayan Yalçın, sendikal mücadelenin baskı ve yasaklara karşı çıkmayı sorumluluk olarak görmekten geçtiğini ifade ederek “İşte Ulaştırma Memur-Sen bu ilkeden hareketle tıpkı yetkide bir numara olan diğer hizmet kollarındaki sendikalarımız gibi, değerler sendikacılığının misyonuyla emek mücadelesinin öncüsü olmayı hak ediyor” diye konuştu.

 

SENDİKA BÜLTENİ

ÇALIŞMA HAYATINDAN SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER